آنچه استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپا باید از ثبت شرکت بدانند

ثبت شرکت

ثبت شرکت در واقع یک قرارداد تجاری است که بین افراد حقیقی و حقوقی بسته می‌شود تا در چارچوب معینی از قوانین فعالیت کنند. به بیان دیگر هر شرکتی برای اینکه رسمیت یابد و شخصیت حقوقی پیدا کند باید به ثبت برسد.

ثبت شرکت در  کل کار چندان سختی نیست اما همه چیز بعد از ثبت شرکت شروع می‌شود و شما باید مسائلی را در حوزه مالیاتی پیگیری کنید تا مشمول جرائم مالیاتی نشوید. اشتباهی که برخی از استارتاپ‌ها مرتکب آن می‌شوند همین موضوع است که در همان ابتدای فعالیت و آغاز به کارشان اقدام به ثبت شرکت می‌کنند و از همان بدو ماجرا خودشان را درگیر مسائل مربوط به مالیات و حسابرسی و … می‌کنند.

چه زمانی ثبت شرکت کنیم؟

“به زبان ساده تا جایی که قوانین اجازه می‌دهد، هرچه دیرتر اقدام به ثبت شرکت کنید بهتر است. اما در کل هر موقع که در مراودات و معاملات تجاری به کد اقتصادی احتیاج پیدا کردید، ثبت شرکت برای شما الزامی می‌شود.”

بر اساس قانون تجارت برخی فعالیت ها لازم است از طریق شرکت‌های تجاری ثبت شده انجام شوند. فعالیت‌هایی مانند شرکت در مزایده ها و مناقصات، معامله کردن با نهادها و شرکت‌های دولتی، حضور در نمایشگاهها و و فعالیت‌های نمایشگاهی و … از این دسته هستند.

برخی باید ها و نباید ها در ثبت شرکت

برای ثبت شرکت، اعضاء هیات مدیره و مدیرعامل نباید هیچ گونه شغل دولتی داشته باشند.

حداقل سن برای ثبت شرکت ۱۸ سال است. (سهامداران می توانند زیر ۱۸ سال باشند اما نمی توانند عضو هیات مدیره باشند.)

در هنگام ثبت کردن شرکت، مدیرعامل نباید مدیرعامل شرکت دیگری باشد.

ورشکستگان، مرتکبین به جنایت، سرقت، خیانت در امانت، کلاهبرداری، اختلاس، تدلیس که به موجب حکم قطعی دادگاه محکوم شده باشند نمی‌توانند به مدیریت شرکت انتخاب شوند. (دارا بودن سوء پیشینه اشخاص مانعی جهت ثبت نیست فقط نمی‌توانند جزء هیئت مدیره، مدیرعامل و یا بازرسین شرکت باشند و سهامداران نیازی به اخذ گواهی سوء پیشینه ندارند.)

به طور کلی، مدرک تحصیلی در ثبت کردن شرکت تاثیرگذار نیست، مگر فعالیت در موضوعاتی که منوط به ارائه مدرک تحصیلی باشد به عنوان مثال برای ثبت شرکت گردشگری نیاز به داشتن حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی می باشد.

به ازای هر واحد با کاربری تجاری و یا اداری (در واقع به ازای هر کد پستی) می‌توان یک شرکت ثبت کرد.

” جهل به قانون رافع مسئولیت نیست “

برای ثبت شرکت چقدر باید هزینه کنیم؟

این بستگی به این دارد که خودتان بخواهید کارهای ثبت شرکت را انجام دهید یا آن را به شرکتهایی که کارشان ثبت شرکت است بسپارید. اگر خودتان پیگیر امور ثبتی شوید تقریباً به جز مالیات حق تمبر و سرمایه اولیه شرکت هزینه دیگری ندارید. اما اگر کار را به شرکت هایی که کار ثبت شرکت انجام می‌دهند بسپارید و یا اسم خاصی برای ثبت شرکت در نظر داشته باشید، هزینه ها بیشتر خواهند شد.

سرمایه اولیه شرکت ها چقدر باید باشد؟

میزان سرمایه اولیه شرکت به نوع شرکتی که ثبت می‌کنید بستگی دارد. برای شرکت های سهامی عام، سرمایه اولیه باید حداقل یک میلیون ریال (یکصد هزار تومان) باشد. این مبلغ برای شرکت های سهامی عام باید حداقل پنج میلیون ریال (پانصد هزار تومان) باشد. اما باید در نظر داشته باشید که هر چه سرمایه اولیه اعلام شده برای ثبت شرکت بیشتر باشد، اعتبار بیشتری برای آن شرکت می‌آورد. چرا که سرمایه شرکت باید در در کلیه اسناد، صورت حساب‌ها، اعلانات، نشریات و … که به طور خطی یا چاپی از طرف شرکت های تجاری ایرانی ( به استثنای شرکت تعاونی ) یا شعبه های شرکت های تجاری خارجی که در ایران فعالیت دارند، صادر می شود ذکر شود. نکته دیگر اینکه برای ثبت شرکت باید حداقل ۳۵ درصد سرمایه اولیه اعلام شده را برای افتتاح حساب بانکی شرکت، واریز کنید که البته این مبلغ پس از کسب تأییدیه از بانک قابل برداشت خواهد بود(تقریباً ۱۰ روز کاری مبلغ مذکور در حساب شرکت باقی می‌ماند).

فرآیند ثبت شرکت چگونه است؟

به این ترتیب است که پس از انتخاب اعضای هیئت مدیره و بازرسان و تشکیل صورتجلسه و تصویب اساسنامه و اظهارنامه توسط اعضاء، ۵ اسم پیشنهادی به ترتیب اولویت را به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اعلام کرده و پس از دریافت ابلاغیه تأیید نام، به همراه همه اعضای هیئت مدیره به بانک مراجعه کرده و حسابی برای شرکت افتتاح کرده (تحت عنوان شرکت در شرف تأسییس) و پس از واریز حداقل ۳۵ درصد سرمایه اولیه اعلام شده و کسب تأییدیه افتتاح حساب از بانک، جهت اخذ کد اقتصادی و آگهی شرکت در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار اقدام می‌کنید.

نکته اینکه برای یک شرکت می‌توان پس از ثبت در چند بانک مختلف بصورت شخصیت حقوقی افتتاح حساب کرد و از مزایای آنها بهره‌مند شد.

حسام گوهری ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ ۰ blog، كسب و كار

نظرات کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.